نویسندگان

حسن روحانی در صحن علنی مجلس:

نویسنده : abdolnabi solimani    |   تاریخ : یکشنبه 7 آبان 1396 09:19 قبل از ظهر

رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس گفت: من بر سر دانشگاه، آزادی دانشگاه، فضای دانشگاه، امنیت دانشجویان، آینده دانشجویان، خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده است، با هیچ کسی معامله نکردم.

بخش سیاست : مجله خبری ایران مطلب

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در صحن علنی مجلس و در جلسه بررسی برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی علوم و نیرو، اظهارداشت: صحبت‌ها راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه‌ها و نسبت به محیط دانشگاه و نسبت به آینده دانشجویان و همچنین نسبت به شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی که مطرح شد نشان از آن است که دانشگاه ما زنده است و اساتید ما فعال هستند و به سرنوشت خودشان به دقت توجه دارند.

وی افزود: از همه آنهایی که در این فضا سخن گفتند، مقاله نوشتند و نقد کردند، سپاسگزارم. مفهومش اهمیت علم و دانشگاه است و مفهومش سرزنده بودن نسل جوان ما و دانشگاه است.

روحانی اضافه کرد: در همین آغاز سخن لازم می‌دانم خطاب کنم به ملت ایران و به ویژه به دانشجویان عزیز، اساتید دانشگاه‌ها و آن اینکه دولت راه خود را و مسیر خود را در زمینه احترام به علم و دانشگاه و غیرامنیتی بودن محیط دانشگاه، احترام به دانشجویان و احترام به آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

وی در این‌باره خاطرنشان کرد: هر آنچه در انتخابات 92 و 96 راجع به محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه‌ها و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و استاد همچنان رئیس‌جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود.

رئیس‌جمهور بیان داشت: در محضر نمایندگان محترم ملت ایران عرض می‌کنم مبنای من در نحوه سلوک به وزرایی که امروز انتخاب شده‌اند و 2 وزیری که انشاالله به کمک شما امروز انتخاب خواهند شد، مبنا پیوست حکم است.

روحانی ادامه داد: تمام وزرای ما در دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری یک پیوست حکم دارند و در آن پیوست حکم دقیقا مشخص شده است که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای ماموریت آنها چیست.

وی تصریح کرد: به طور منظم دولت این پیوست را پایش خواهد کرد. 3 ماه به 3 ماه آن را ارزیابی خواهد کرد. مبنای من با وزرای من برای اداره کار یا توقف کار پیوست احکام آنهاست.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آن پیوست استخراج شده از برنامه دولت است که ملت ایران به آن رای دادند و اسناد بالادستی قانونی که نسبت به وزارتخانه‌ها و دولت در اختیار همه ما است.

روحانی در مورد اهمیت دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. البته نیازی به گفتن ندارد همه شما نمایندگان محترم می‌دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی از موارد طولانی‌تر خواهد بود. برخی از وزارتخانه‌ها هماهنگی‌اش آسان‌تر انجام می‌شود اما برخی طولانی‌تر. صبر، حوصله و تعامل کردیم اما معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی دانشگاه، فضای دانشگاه، امنیت دانشجویان، آینده دانشجویان، خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده است، با هیچ کسی معامله نکردم.

رئیس‌جمهور افزود: بدانید معامله نخواهم کرد، آنچه وعده من با ملت ایران بوده است، به حول و قوه الهی و به شرط حیات تا روز آخر این دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان ملت و مردم ایران شاهد آن به خوبی خواهید بود.

از معیارهای انتخاب وزیر علوم کوتاه نیامده‌ام

وی با تأکید بر اینکه نیاز نیست با عجله نسبت به افراد قضاوت کنیم، گفت: همه معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم بوده است، من از آن معیارها کوتاه نیامدم، ممکن است انتخاب‌ها طولانی شده، برای ایجاد هماهنگی نیاز به این فرصت 60، 70 روزه بوده است، اما در عین حال، پای همه اصولم ایستاده‌ام.

روحانی اضافه کرد: من و آقای غلامی که استادی با تجربه است و دارای مراحل علمی طی شده در علم و پژوهش است و از اساتید به نام و برجسته است و کار مدیریت لازم را در ستاد دانشگاه، ‌مدیریت دانشکده و در مدیریت دانشگاه انجام داده، با او صحبت کردم و همه شرایطم را با او در میان گذاشتم، کما اینکه با افراد دیگری هم برای وزارت علوم صحبت شد و نشد که به مجلس معرفی شوند، با آنها هم همه این شرایط را مطرح کرده بودم.

وی در مورد شرایط خود برای تصدی وزارت علوم به افراد مختلف، بیان داشت: شرط اول من با وزیر علوم این بود که محیط دانشگاه از آن همه دانشجویان، احزاب، جناح‌ها، تفکرهای مختلف است، هیچ‌کس در دانشگاه، هیچ انجمنی، هیچ جمعی، هیچ جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس بی‌پشتوانگی کند.

روحانی ادامه داد: هیچ جمعی نباید احساس کند که برای دیگران امنیت است و برای او نیست. هیچ جمعی در دانشگاه نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌های مختلف متفاوت است. مبنای ما از اول مبنای اعتدال بوده است، مبنای ما بر این بوده که اکثریت باید حاکم باشد، ولی اقلیت باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد.

اگر اختلافات جزئی دو سال پیش مکروه بود، امروز حرام است و گاهی گناه کبیره

رئیس‌جمهور تأکید کرد: نه اسلام به ما اجازه می‌دهد و نه قانون به ما اجازه می‌دهد، نه شرایط امروز کشور به ما اجازه می‌دهد که در مسائل جزئی رو در روی هم بایستیم، اگر هم اختلافات جزئی دو سال پیش جایز بود و مکروه، امروز باید بگویم حرام است و گاهی گناه کبیره.

روحانی تصریح کرد: امروز ما شرایط خاصی داریم و نیاز به وحدت بیشتری داریم، من در ادامه صحبتم به شرایط امروز کشور و روابط بین‌الملل اشاره می‌کنم. یک بار بزرگ مسئولیت در وحدت و انسجام ملی و در ایستادگی ملت در برابر دیگران، دانشگاه است.

روحانی بیان داشت: آن روز که ما در مسیر نهضت اسلامی بودیم، بار اول بر دوش دانشگاه بود، دانشگاهیان بودند که در کنار حوزویان و سایر اقشار مردم پرچم نهضت و انقلاب را بر دوش کشیدند. اساتید بزرگ دانشگاه بودند که در کنار عالمان و مدرسان حوزه، نهضت و انقلاب را برای مردم تبیین و رهبری کردند، آن روز هم که ما وارد جنگ تحمیلی شدیم و دشمن بر ما هجوم آورد، باز هم دانشگاه نقش بزرگی را ایفا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در زمان جنگ برخی از دستگاه‌های پیچیده نظامی که فروشنده‌های آن دستگاه‌ها حاضر به تعمیر نبودند، یا دفترچه (اورهال) را حاضر نبودند دراختیار ما بگذارند، این دانشگاه بود که در آن مقطع به ما کمک کرد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد دانشگاه‌های علمی و صنعتی ما از جمله دانشگاه شریف به ما یاری و کمک کرد، علاوه بر اینکه دانشجویان و اساتید ما نیز در جبهه‌های جنگ بودند و پزشکان ما در بیمارستان‌های خط مقدم بودند، هر جا مشکلی برای کشور پیش آمده، دانشگاه در صف مقدم بوده است، امروز هم برای اداره دولت عمدتاً ما دست نیازمان به سوی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها است.

روحانی اضافه کرد: دست ملت ما هم به سوی دانشجویان امروز دانشگاه‌ها دراز خواهد بود. اگر ما به فکر اقتصاد مقاومتی هستیم، راهی جز اقتصاد دانش‌بنیان وجود ندارد. اگر ما به فکر روابط سیاسی باعزت هستیم، راهی به جز داشتن دیپلمات‌های متخصص وجود ندارد. اگر ما می‌خواهیم از حقوق ملت ایران در دادگاه‌ها و داوری‌های بین‌المللی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نخواهیم داشت.


مجله خبری ایران مطلب

رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:مدیریت پروژه پیشرفته PM

مدیریت ساخت و اجرا

 با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود مجله خبری ایران مطلب تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مجله خبری ایران مطلب در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد


برچسب ها:حسن روحانی در صحن علنی مجلس:,
مطالب مرتبط: مجله خبری ورزشی ایران مطلب,
   |   دیدگاه ها ()

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

جستجو

لینک های روزانه

تبلیغات

محک معسسه خیریه

تبلیغات در این جا رایگان است

کوین های رایگان

ارز های دیجیتالی کاملا رایگان(BTC - LTC - DOGE)

محل تبلیغات متنی شما

تبلیغات در این جا ماهانه 5000 تومان

محل تبلیغات متنی شما

تبلیغات در این جا ماهانه 5000 تومان

محل تبلیغات متنی شما

تبلیغات در این جا ماهانه 5000 تومان

نظرسنجی

نظر شما در مورد سایت مجله خبری ایران مطلب چیست؟
آمار وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ابزارک ها

آمارگیر وبلاگ

Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net

آپلود عکسابزار اوقات شرعی


ترجمه سایت به زبان های زنده دنیا

آپلود عکسابزار مترجم سایت و وبلاگ

ابزار نمایش افراد آنلاین

ابزار نمایش افراد آنلاین سایت و وبلاگ

خرید فروشگاه ساز نقاشی ساختمان دارالترجمه رسمی هاست لینوکس دانلود فایل با لینک مستقیم عکس پروفایل دارالترجمه

گالری تصاویر: برای بزرگ نمایی روی تصاویر کلیک کنید

زندگی خانواده ایرانی

با یک کلیک از ما حمایت کنید